Yana monteli çekmece rayları alttan montajlı olarak kullanılabilir mi?

Belki evdesiniz, bir çekmece oluşturma projesi üzerinde çalışıyorsunuz ve yalnızca yana monteli çekmece raylarınız var, ancak çekmecelerinizin kusursuz görünmesini istiyorsunuz. Yan korkuluklarınızı alt direk olarak kullanmayı düşünüyorsunuz ancak bunun işe yarayıp yaramayacağından emin değilsiniz.

Yana monteli çekmece rayları alttan montajlı olarak kullanıp kullanamayacağınızı merak ediyorsanız yanıtlar evet VE hayırdır. Elbette, dolap ve çekmece montajı yapan bir profesyonelseniz, alttan montajlı olarak yandan montajlı çekmece raylarının kullanılmasının tavsiye edilmediğini söyleyebilirsiniz. Çekmecenin yanlarında kullanıldıkları için yan destekler olarak adlandırılmalarının bir nedeni vardır. Ek olarak, yan destekler sınırlı bir yükü taşıyacak şekilde yapılmıştır ve stant olarak kullanılması durumunda bükülme ve arızalanma olasılığı çok yüksektir. Dolayısıyla bu profesyoneller için “Yandan montajlı çekmece raylarını alttan montajlı olarak kullanabilir misiniz?” sorusunun cevabı her zaman hayır olacaktır.

Ancak bunun mümkün olduğunu söylüyor ve hatta bazıları kendi çalışmalarının kanıtını internette yayınladı. Bu soruyu çevrimiçi forumlarda tartışıyorlar ve topluluğun büyük bir kısmı bunun bir olasılık olduğu konusunda hemfikir. Bazıları temel fiziği nasıl uyguladıklarını ve bunun yerine alttan montajlı çekmece raylarını nasıl kullandıklarını paylaşıyor. Pek çok proje başarılı oldu ancak seçilmiş birkaç kişi, projelerinin yalnızca birkaç kullanımdan sonra başarısız olduğunu söylüyor. Elbette bu aynı zamanda raylara uyguladığınız ağırlığa da bağlıdır.

Örneğin, yana monteli çekmece rayları yalnızca 10kg  taşıyabiliyorsa ve bunları alttan montajlı olarak kullanıyorsanız, çekmecenin 30 kg aşan bir ağırlığı taşıyamayacağından emin olmalısınız. Aksi takdirde yana monteli çekmece rayları çalışmayacaktır.

Göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz diğer bir faktör, yandan monteli çekmece raylarının ve alttan monteli çekmece raylarının farklı açılma özelliklerine sahip olmasıdır. Yan destekler çekmecelerinizi tam olarak açmanıza olanak tanıyacak ve aynı zamanda çekmecenin takılı olduğu dolabınızın arkasını görmeniz için size biraz alan sağlayacaktır. Ancak alt tezgahlar ağır bir yükü taşıyacak şekilde yapılmadığı için tamamen açılmıyor. Bu nedenle yan destekleri alt destek olarak kullanırsanız destekleyebileceği ağırlığı olduğundan fazla tahmin etme ihtimaliniz vardır. Ayrıca, çekmeceyi sonuna kadar açtığından, ağırlığın büyük kısmı zaten önde olduğundan, çekmeceyi desteklemeyen uçtaki sürgü kısmı çökebilir.

Kayar raylar hem yan destek hem de alt destek olarak kullanılabilir ancak piyasada nadir bulunurlar. Yani tek seçeneğiniz yan destekler, alt destekler ve ara sıra bir çiftle birlikte gelmeyen orta destek. Bunun yerine çekmecenin altına, tam ortasına monte edilir. Küçük bir ağırlık sınırına sahiptir ve genellikle küçük çekmeceler için, nadiren de çekilebilir dolaplar için kullanılır.

Hala yan kaydırma raylarını alt direk olarak kullanıp kullanamayacağınızı merak ediyorsanız birkaç şeyi düşünmek isteyebilirsiniz. Öncelikle internete bağlanın ve sahip olduğunuz yan montajlı çekmece raylarının ağırlık kapasitesini kontrol edin. Alt direk olarak kullanmaya karar verirseniz bunları büyük ölçüde azaltmanız gerektiğinden, bir sonraki adımınız küçük bir hesaplama yapmaktır. Endişelenmenize gerek yok çünkü bu roket bilimi değil, sadece yan korkuluklarınızın tamamen altlık olarak çalışıp çalışmayacağını belirlemek için biraz temel matematik yeterli. Üçüncüsü, bunları doğru şekilde kurmalı ve hesaplamalarınızı çekmecenin altında yer kalacak şekilde ayarlamalısınız. Kalınlığı çekmecenin altı için değil çekmecenin yanları için tasarlandığından, sürgü raylarına uyum sağlamak için birkaç milimetreye izin vermeniz gerekecektir.

Yan destekleri tabanlık olarak yeniden kullanmaya karar verirken dikkate alınması gereken başka şeyler de vardır. Özellikle ağırlık sınırı olduğunu unutursanız, projenizin tüm estetiğinin değişeceğini ve işlevselliğinin büyük olasılıkla zarar göreceğini unutmayın. Bununla birlikte, yan montaj raylarını alt dikmeler olarak kullanmanın cevabı, eğer düşüncelerinizi çözebilirseniz, her zaman evet olabilir.

Online Marangoz page

İstanbul Anadolu Yakası Mobilya Tamir Bakım Montaj Servisi