Bilyalı çekmece kızakları nelerdir?

Bilyalı çekmece kızakları, çekmecelerin hızlı açılıp kapanmasına yardımcı olmak için çekmecelere takılan mekanizmalardır. İki bölüm var. Bilyeli yatakların bulunduğu taraf çekmecenin yan veya alt kısmına, düz ve sağlam bir plaka olan diğer taraf ise çekmecenin bulunduğu dolabın duvarına sabitlenir. Açılmayı ve kapanmayı çok daha pürüzsüz ve kusursuz hale getiren paslanmaz çelik bilyeli yataklara sahiptirler. Ayrıca bu mekanizmalar gizlendiği için çekmece ve dolabın genel estetiğini etkilememektedir.

Bilyalı çekmece kızaklarının çeşitleri

Dört tip bilyalı çekmece kızağı vardır. Her birinin kendi tarzı ve amacı vardır.

1. Yavaş kapanan bilyalı çekmece sürgüsü

Bu tür çekmece kızağı, çekmecenin sertçe itilmesine rağmen sorunsuz kapanmasını sağlar. Sürgü mekanizmasında çekmecenin mobilyanın içine çarpmasını önleyen ve içeriye nazikçe yerleşmesini sağlayan ek parça bulunmaktadır. Ayrıca iki mekanizma düzgün harekete izin verdiğinden ve çekmece ile dolabın birbirine çarpmasına gerek olmadığından daha az gürültülüdürler.

2. Alttan montajlı çekmece kızakları, merkezden montajlı çekmece kızakları ve yandan montajlı çekmece kızakları

Onlar aynı şeydir; ancak çekmecedeki yerleşimleri farklıdır. Adından da anlaşılacağı gibi sehpanın altındaki çekmece kızakları çekmecenin altına yerleştirilmektedir. Genellikle daha sağlamdırlar ve ağırlık limitleri, konumlandırma nedeniyle daha az ağırlık taşıyabilen yana monteli çekmece kızaklarından farklıdır. Ortaya monteli çekmece kızağı, çekmecenin tam ortasında, çekmecenin altında konumlandırılmıştır. Bu tür slaytlar çok fazla ağırlık taşıyacak şekilde tasarlanmadıkları için küçük çekmecelere monte edilir. Tezgah altı çekmece kızakları aynı zamanda bir çekmecenin tamamen açılmasını sağlayarak kişinin çekmecenin yerleştirildiği dolabın arkasını görmesine olanak sağlar. Yana monteli çekmece kızakları çekmecenin tamamen açılmasına izin vermez ve çekmecenin iç kısmının yaklaşık beş inçlik kısmını kabinin içinde bırakır.

Bilyalı çekmece kızakları nerede kullanılır?

1. Mutfak çekmeceleri, bilyalı çekmece kızaklarının en popüler yerleridir. Mutfakta çatal bıçak çekmecesi, pişirme ekipmanı çekmecesi ve hatta tencere ve tavalar için çekilebilir çekmece gibi farklı boyutlarda çekmeceler bulunmaktadır.

2. Ofis çekmeceleri ve dosya dolapları genellikle kağıdın ağırlığını desteklemek için bir veya iki çift bil yalı çekmece kızağına sahiptir. Ek olarak, ağır hizmet slaytları genellikle büyük dosya dolaplarına kurulur.

3. Endüstriyel dolaplar ve alet çekmeceleri de ağır hizmet tipi çekmece kızaklarını kullanır. İçerikleri ağır olduğundan bilyelı çekmece kızaklarının ağırlığı desteklemesi gerekir. Ek olarak, bu sürgüler genellikle yavaş kapanan tiptedir, çünkü çekmecenin dolaba çarpmasına izin vermek sürgüleri sarsabilir ve çekmecenin tahrip olmasına neden olabilir.

4. Dışarıya çekilebilir çalışma masalarında da çekmece kızakları kullanılır. Mimarlar, mühendisler, marangozlar ve zanaatkarlar gibi kişilerin ofislerinde veya atölyelerinde geri çekilebilir bir masa bulunur ve kullanılmadığı zaman bir dolapta saklanabileceği için büyük bir yer tasarrufu sağlar.

Günümüzde her türlü çekmecede bir çeşit çekmece kızağı bulunmaktadır. Bazılarının naylon plastik kaydırakları vardır ve ucuz olmalarına rağmen o kadar sağlam değildirler ve çok fazla ağırlık taşıyamazlar. Bu nedenle, çekmecelerin çok fazla eşya tutması gerekiyorsa, bilyelı çekmece kızakları daha çok tavsiye edilir.

Bilyalı çekmece kızaklarının avantajları

  1. Naylon çekmece kızaklarından daha sağlamdırlar. Çelikten yapılmış olduklarından ağır yüklere, hatta büyük cihaz ve ekipmanlara bile dayanabilirler.
  2. Dosya dolaplarından küçük çekmecelere kadar pek çok mobilya türü için kullanılabilmeleri onları çok yönlü hale getiriyor.
  3. Farklı tip ve boyutlarda gelirler ve nereye kuracağınıza bağlı olarak bir çift satın alabilirsiniz. Çekmece ray uzunlukları 30 inç’e kadar olabilir.
  4. Yavaş kapanma özelliği çekmecenin ömrünü uzatır. Çekmece kapatıldığında dolaba çarpmayacağı için aşınma ve yıpranma yaşanmaz. Yavaş kapanma fonksiyonu aynı zamanda kapanma ve açılma hareketlerinin fazla gürültülü olmasını da önler.

Bilyalı çekmece kızakları, sürekli kayma hareketi nedeniyle açma ve kapamayı kolaylaştırdığı için çekmeceler için şiddetle tavsiye edilir.

5/5 - (2 votes)

İstanbul Anadolu Yakası Mobilya Tamir Bakım Montaj Servisi