Sürgülü kapılar, genellikle duvara paralel olarak yatay olarak kaydırılarak açılan kapılardır. Bu kapılar bir üst raydan asılabilir veya alt rayın üzerine yerleştirilebilir. Bazı varyasyonlar paralel duvardan dışarı kaymak yerine, hareket yönünde duvardaki bir çatlağa doğru kayar.

Sürgülü kapılar, mekanlarınız için olasılıklar dünyası

Sürgülü kapılar, kullanımının basit olması, enerji tasarrufu sağlaması, yerden tasarruf sağlaması, kolay erişilebilir olması ve güvenliği sağlaması nedeniyle evlerde oldukça popülerdir. Az yer kapladığı için bu iç kapılar apartman daireleri veya küçük mutfaklar gibi kompakt alanlar için idealdir. Cam kapılar, doğal ışığın mekana girmesine izin vererek enerjiyi daha verimli hale getirir.Cam kapılar geniş bir açık odada, onu daha küçük hissettirmeden bir ayrım yaratırlar. Bir örnek, sürgülü cam kapılı bir ev ofisi. Alanı kapatmadan mahremiyeti garanti ederler çünkü odaya hala erişiminiz vardır ve doğru ışığın geçmesine izin verirsiniz.

Sürgülü kapı çeşitleri

Yeni bir ev inşa ediyorsanız veya mevcut evinizi yenilemek istiyorsanız, kayar panjurlu kapıyı tamir etmeyi düşünüyor olabilirsiniz. Bunlardan çok sayıda olduğunu bilmek sizi şaşırtabilirsürgülü kapı çeşitleri,her birinin belirli bir amacı ve işlevi vardır. Aşağıdaki liste, yaklaşan projeniz için hangisinin en iyi çözüm olacağına karar vermenize yardımcı olmak amacıyla en popüler kapı türlerinden bazılarının avantajlarını ve dezavantajlarını göstermektedir.

Çift kapı

Çift katlı kapılar, açıldığında üst üste binen ve birbirine katlanan birden fazla panelden oluşur. Kapı her açıldığında, kapı panellerinin bağlandığı makaralar akordeonunkine benzer bir düzende kayar ve katlanır.

Kapının bir ucuna ikiye katlanır kapı panellerini yerleştirmek için yeterli alanınız varsa, bu kapı şekli mükemmel bir seçim olabilir. Çok sayıda kapı paneli oldukça kompakt bir düzende katlandığından, kapı alanı daha açık ve kullanıma uygundur. İkiye katlanır kapılar, karmaşıklıkları ve boyutları nedeniyle oldukça pahalı olabilir. İkiye katlanır kapı sistemi, basit kayar kapı sistemine göre daha karmaşıktır.

Geri çekilebilir sürgülü kapılar

Cep kapıları duvardaki gizli bir yuvaya kayan kapılardır, dolayısıyla adı da buradan gelir. Bu, duvarın cebi tutacak kadar geniş olmasını ve kapı çerçevesinin bir tarafında kapının tamamen açılmasına izin verecek kadar yeterli alana sahip olmasını gerektirir. Bu cepler genellikle yeni bir ev inşa edildiğinde eklenir, ancak gerekli alan mevcutsa daha sonra da kurulabilir. Yer tasarrufu sağlarlar ve bu nedenle küçük bir banyo veya vestiyer için idealdirler. Cep kapıları duvarın içinde gizlendiğinden, kapının orada olmadığı, ancak duvarın gerektiğinde görünüp kaybolabilen bir parçası olduğu ve odanın alan potansiyelini en üst düzeye çıkardığı anlaşılıyor.

Sürgü kapı

Genellikle boşluk kapılarıyla aynı işlevi gören bypass bar kapıları, alanı en üst düzeye çıkarmak için sıklıkla kullanılır. Baypas çubuklu kapılar, kapı çerçevesinde gizlenmiş bir ray üzerinde kaymak yerine, mekanizmanın görünür ve görülebilir olmasıyla karakterize edilir.

Bypass bar kapıları genellikle daha belirgindir ve birçok ev sahibi ve mimar için göz alıcı olabilir. Sergilenen kayar kapı makara sistemi, kapıya ve bulunduğu alana endüstriyel ve fonksiyonel bir hava katıyor. Bu tarz herkese göre değildir, ancak özel bir şey arıyorsanız kapılarını atlamak ideal olabilir.

Veranda kapısı

Bir veranda kapısı genellikle sürgülü kapı imajımızdır. Biri sabit kalan, diğeri bir tarafa hareket eden iki panel içerir. Fransız kapısı olarak da bilinir. Karşıt taraflara menteşelenen ve ortada buluşan bir çift camlı Fransız kapısı, Fransız kapısı olarak bilinir. Her iki panel de açıldığında devasa bir giriş oluşturuyor. Ancak tüm Fransız kapılar dış mekan kullanımına uygun değildir.

Sürgülü veranda kapıları genellikle dikdörtgen şeklindedir ve camdan oluşur. Genellikle iç mekanları dış mekanlardan ayırmak için kullanılırlar. İç mekanda kullanıldığında oturma odasını yemek alanından ayırmak için de kullanılabilirler.

Katlanır ve akordeon kapılar

Katlanır veya panoramik kapılar, gerçek bir iç/dış mekan yaşam senaryosu yaratmak isteyen yatak odaları veya yaşam alanları için idealdir. Katlanır kapı kapatıldığında pencereye benzer, bu da ona daha çekici bir görünüm kazandırır ve diğer sürgülü kapı türlerine göre daha geniş bir panoramik manzaraya olanak tanır.

Katlanır kapılarınız için istediğiniz panel sayısını seçerek evinizin havalandırmasını daha iyi yönetmenizi sağlar. Akordeon kapılar, benzersiz şekilleri nedeniyle diğer kapı türleri kadar fazla alana ihtiyaç duymazlar. Akordeon katlanır kapılar koridor, dolap veya banyo gibi sınırlı alana sahip daha küçük alanlar için mükemmel bir çözümdür.

Otomatik kayar kapılar

Otomatik kapılar küçük bir eşik dahilinde hızla açılmaya olanak tanır, bu da onları ön genişlik ve alanın önemli faktörler olduğu yoğun trafik durumları için mükemmel kılar. Çekici görünümleri ve hoş hareketleri sayesinde cam duvarlarda ve sağlam yapılar üzerine standart kurulumlarda oldukça popülerdirler.

Bazı kapı serileri, geniş bir uygulama yelpazesi için eksiksiz bir emniyetli, emniyetli, çok yönlü ve güvenilir çözümler sunmak amacıyla kavisli ve teleskopik kapı sistemleriyle tamamlanmıştır.

Bu portların kullanımı

– Sürgülü kapıların avantajları, açılma boyutunun küçültülmesi ve otomasyonun basitliğidir.

– Sistem aynı zamanda menteşelerden kaldırılamadığı için de güvenlidir.

– Genellikle mağaza, otel ve ofis girişlerinin yanı sıra veranda kapıları, gardırop kapıları ve oda bölücüler olarak da kullanılırlar.

5/5 - (2 votes)

İstanbul Anadolu Yakası Mobilya Tamir Bakım Montaj Servisi