Çekmece rayları nasıl ayarlanır

Dolaplar ve çekmeceler çoğu zaman evin gözden kaçan kısımlarıdır. Ayrıca normal kapı ve pencereler gibi bakıma ihtiyaçları vardır. Çoğu kişi yalnızca kurulum sırasında çekmece ve dolaplarda değişiklik yapar. Ancak çekmecelerin belirli bir süre boyunca taşıdığı ağırlık nedeniyle büyük ihtimalle yer değiştirip genişlediği için, özellikle bir yıl sonra ara sıra değişiklik yapılması önerilir. Dolaplar, özellikle ahşap olanlar da ısı ve nem nedeniyle genişleyip daralır.

Çekmeceler farklı tiplerdeki çekmece kılavuzları kullanılarak açılıp kapanmaktadır. Örneğin naylon plastik çekmece rayları, yana monteli çekmece rayları, alt destekler ve bilyeli yataklı kızaklar vardır ve bakımı mekanizmaya bağlıdır. Peki çekmece raylarını nasıl ayarlıyorsunuz?

Adaptasyon süreci

Çekmece raylarınızın bakımını yapmak, yalnızca onları yağlamak ve gıcırtıyı azaltmak için onlara yağ sürmekle ilgili değildir. Çekmece raylarının nasıl ayarlanacağına ilişkin adım adım prosedür aşağıda verilmiştir.

  1. Çekmecenizi çıkarın ve ölçün. Sahip olduğunuz türe göre yeni bir slayt seti ray alın, böylece çekmecenizde ve dolabınızda yeni delikler açmanıza gerek kalmaz. Ancak yenilerini yalnızca eskileri artık amacına hizmet etmiyorsa satın almanız gerekir.
  2. Çekmecenin yanlarına veya altına takılı rayları kontrol edin. Vidaları hafifçe sökün ve rayların bükülmüş veya yanlış hizalanmış olup olmadığını kontrol edin. Her şeyi kontrol ettikten sonra vidaları daha sıkı takın ve rayların her iki tarafına da biraz yağlayıcı sürün.
  3. Çekmeceyi hafifçe eğin ve çekmeceyi tamamen yerleştirmeden önce kılavuzların iki parçasını birbirine bağlayın. Bu süreç, ayarlamayı doğru yapıp yapmadığınızı değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Çekmece hâlâ tam oturmuyorsa çıkarın ve genellikle dolaba takılı çekmece raylarının iç ucunda bulunan ayar tırnaklarını veya eğim ayarlayıcılarını kontrol edin. Bu tırnakların değiştirilmesi çekmecenin her iki yönde de eğilmesine olanak tanır. Buna göre ayarlamak.
  4. Çekmece raylarının nasıl ayarlanacağına ilişkin dördüncü adım daha karmaşık bir süreçtir. Öncelikle çekmecenizin hangi yöne bakmasını istediğinizi düşünün. Daha sonra çekmecenizdeki rayları hafifçe gevşeterek ve bükülmüş veya yanlış hizalanmış olup olmadıklarını kontrol ederek ayarlayabilirsiniz. Kabinin içine yerleştirilmiş slaytlarla başlayın. İşiniz bittiğinde onları sıkıca vidalayın ve hareket edip etmediklerini görün. Daha sıkı vidalamanıza rağmen tuttuğunuzda hala hareket ediyorlarsa, vidaların dişlerini kaybedip kaybetmediğini kontrol etme zamanı gelmiştir. Ardından iyi çalışmayan vidaları değiştirin. Vidalar hâlâ sağlamsa deliğin büyüyüp büyümediğini kontrol edin. Bu daha karmaşık bir süreç gerektirir çünkü deliği yamamanız ve vidayı takmak için yeni bir tane açmanız gerekir.
  5. Artık çalışmayan naylon plastik kaydıraklarınız varsa yenilerini almanın zamanı gelmiştir. Naylon çekmece raylarının değiştirilebilir parçaları yoktur. Bunlar piyasadaki en ucuzlardır ve eskilerinin sorununu çözmek yerine yenilerini satın almak daha kolaydır. Aynı modeli satın alırsanız yeni delikler açmanıza gerek kalmayacak çünkü yeni kızaklar eskileriyle aynı deliklere sahip olacak. Çekmecelerin açılmasını kolaylaştırmak için naylon sürgüleri çelik olanlarla değiştirmeyi düşünmek de iyidir. Çelik rayların üzerindeki çekmeceler de daha fazla ağırlık taşıyabilir.

Çekmece raylarının nasıl ayarlanacağı, kendi başınıza yapabileceğiniz bir işlemdir ancak ne yapacağınızdan emin değilseniz, bunu sizin için halledebilecek bir profesyonel vardır. Bu kişiler dolap ve çekmece kurulumu konusunda uzmandır ve çekmece raylarını sizin için ayarlamak birçok ev sahibinin düzenli olarak yaptığı bir şeydir. Ancak değişiklikleri sonsuza kadar yapmak için bir profesyonel bulmanıza gerek yok. Bunun yerine, bunu nasıl yaptıklarını izleyebilir ve öğrenebilirsiniz ve hatta onlara sorular sorarak gelecekteki ayarlamalar için bunu kendiniz yapabilirsiniz. Ayrıca size doğru aletler, kullanılacak doğru yağlayıcı ve hatta çekmece raylarınızı değiştirmeye karar verirseniz deneyebileceğiniz markalar konusunda tavsiyelerde bulunacaklardır.

Online Marangoz page

İstanbul Anadolu Yakası Mobilya Tamir Bakım Montaj Servisi